Usuwanie ekranu z kabli średnich napięć
Korowanie kabla czyli zdejmowanie ekranu wytłaczanego na izolacji kabli XLPE to czynność wymagająca nie tylko właściwych narzędzi ale także umiejętności i staranności ze strony montera. Należy przy tym zauważyć, że niewłaściwe wykonanie tej operacji jest częstą przyczyną awarii osprzętu do kabli SN.
Poniżej kilka praktycznych uwag jak fachowo to wykonać, oraz przykłady profesjonalnych narzędzi do tego służących.
- Przygotowanie kabla
Przed założeniem korowarki należy uciąć kabel o około 100 mm dłużej niż to wynika z konieczności montażowej, pozwoli nam to odpowiednie wyregulowanie korowarki na nadmiarowym odcinku. Powłokę zewnętrzną kabla należy usunąć na końcowy wymiar + 100 mm. Rozłożyć druty żyły powrotnej, usunąć otaśmowanie oraz założyć pierścień oporowyna odsłonięty z drutów żyły powrotnej ekran na izolacji żyły roboczej. Jeżeli narzędzie tego wymaga nanieść wzdłuż kabla na jego ekran silikon smarujący.
- Założenie korowarki
Za pomocą sworznia odległościowego korowarki ustawić minimalny wymiar ekranu który pozostawimy na izolacji licząc od drutów żyły powrotnej kabla (wynika to z instrukcji montażu montowanej głowicy bądź mufy). Cofnąć nóż do korpusu korowarki. Następnie nasunąć korowarkę na koniec kabla. Ustawić korowarkę tak, aby duże rolki bądź elementy ślizgowe dotykały bez luzu powierzchni ekranu kabla. Wysunąć nóż aby lekko dotykał powierzchni ekranu kabla.
- Nastawienie głębokości skrawania
Ustawienie głębokości skrawania odbywa się za pomocą śruby. Zalecamy aby grubość jednorazowo usuwanego ekranu przy pierwszych obrotach korowarki nie była zbyt duża. O odpowiedniej głębokości skrawania świadczy wiór izolacji którego szerokość nie może być mniejsza niż 1 mm. Maksymalna jednorazowa grubość usuwanego ekranu wynosi 1 mm. W przypadku gdy grubość ekranu na izolacji przekracza 1 mm, zaleca się operację powtórzyć według czynności opisanych w punkcie „założenie korowarki” i „nastawianie głębokości skrawania”.
- Usuwanie ekranu
Trzymając korowarkę za uchwyt obracamy nim wokół kabla. Należy cały czas kontrolować szerokość wióra izolacji oraz właściwą proporcję w stosunku do izolacji. W momencie dojścia sworznia odległościowego do uprzednio nałożonego pierścienia oporowego należy lekko poluzować nóż, kolejny obrót spowoduje zerwanie korowanego wióra, zdjąć korowarkę i usunąć rozluźniony ścięty wiór (ekran oraz izolację).
- Czynności końcowe
Proces usuwania ekranu jest zakończony wtedy, gdy zdjęta warstwa ekranu odsłoni całkowicie izolację kabla. Należy wtedy rozpiąć, korowarkę zabezpieczyć nóż i umieścić narzędzie w przeznaczonej dla niej walizce. Następnie uważnie obejrzeć korowany kabel ze wszystkich stron czy na izolacji nie pozostały skrawki nieusuniętego ekranu i uciąć go na żądaną długość.